7 квітня 2024 року – Всесвітній день здоров’я
Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня в день створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя. ВООЗ підходить до цього питання з широких соціальних позицій: здоров’я – це не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя.
Мета Всесвітнього Дня здоров’я — привернути увагу до важливості дбати про своє здоров’я та вчасно реагувати на всі тривожні дзвіночки від організму.
Серйозною проблемою громадського здоров'я, не лише в Україні, але й в усьому світі, є неінфекційні захворювання (НІЗ). В Україні НІЗ є причиною понад 80% усіх смертей з високим рівнем передчасної смерті та інвалідності. Передусім, це серцево-судинні захворювання, діабет, онкологічні хвороби, хронічні обструктивні захворювання легень.
Структура поширеності захворювань за класами хвороб у 2023 році:
I місце - хвороби системи кровообігу: 29,99%, II – хвороби органів дихання: 16,12%, III – хвороби органів травлення: 9,19 %, ІV – хвороби сечостатевої системи 6,45%, V - хвороби кістково-м’язової системи – 6,07%.
У 2023 році в Харківській області зареєстровано майже 1 000 випадків туберкульозу, що у двічі більше ніж за 12 місяців 2022 року. Серед захворілих 22 дітей, 9 підлітків та 7 медичних працівників. Переважна більшість - мають бактеріовиділення (74%).
У Харківській області на обліку перебуває 92,25 тис. онкохворих. В 2023 році, в зв’язку з військовою агресією російської федерації та масовою евакуацією населення, було зареєстровано тільки 3,67 тис. нових випадків захворювання на рак, це менше ніж у 2021 році (8,67 тис.). Щороку від раку в області помирали біля 4,7 – 4,9 тис. осіб, в 2023 році надійшла інформація про смерть лише 1,02 тис. хворих. Структура смертності не змінилася: найчастіше помирали від раку легенів. Друге місце за причиною смерті серед жителів Харківщини посідає рак товстої кишки, на третьому місці – рак грудей, на четвертому - рак шлунку.
Крім очевидних захворювань, війна сильно вплинула на психічне здоров’я населення, тому щодня з’являється все більше людей з виявленням психічного розладу. У Харківській області у 2023 році зареєстровано розладів психіки і поведінки серед всього населення 107315 випадків проти 109964 у 2022 р.
Здоров'я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 40% — соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість.
Повномасштабна війна змінила життя людей. Багатьом може здаватися, що піклування про власний добробут і стан здоров’я не на часі або не має сенсу. Проте, це вкрай хибна думка. Наш спосіб життя великою мірою може впливати на виникнення тих чи інших хвороб, як-от цукрового діабету 2 типу, онкологічних захворювань, серцево-судинних захворювань та інших.
Турбота про своє здоров’я – це комплексний процес, що охоплює фізичний, психічний та емоційний аспекти. Звісно, рівень доступності та стан системи охорони здоровʼя в країні мають значний вплив на здоровʼя людини та суспільства. Однак, спосіб життя є основним фактором, що впливає на здровʼя. Здоровий спосіб життя - це розумне використання свого життєвого потенціалу.
Кроки, які ви можете зробити вже зараз, аби зміцнити своє здоров'я:
- Не забувайте про профілактичний скринінг. Запишіться на огляд до сімейного лікаря та попіклуйтеся про проходження усіх важливих скринінгів (як-от на рак молочної залози або колоректальний рак тощо). Також на сайті ЦГЗ ви можете пройти онлайн-тест на оцінку ризиків розвитку цукрового діабету 2 типу, а результат – показати своєму лікарю, який надасть вам відповідні рекомендації.
- Пам’ятайте, що вакцинація рятує життя. Перевірте, чи у вас та ваших дітей є всі щеплення відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень та отримайте бустерну дозу вакцини від COVID-19.
- Кидайте курити та захищайте своє право бездимне середовище. Куріння навіть однієї сигарети на день може призвести до виникнення онкологічних захворювань. Куріння будь-яких тютюнових виробів шкодить організму незалежно від дози. На сайті ЦГЗ ви можете подати скаргу про порушення антитютюнового законодавства.
- Не вживайте алкоголь. Алкоголь сприяє розвитку низці неінфекційних хвороб (цукровий діабет 2 типу, високий кров'яний тиск, пошкодження печінки тощо). Поговоріть зі своїм сімейним лікарем про шкоду вживання спиртних напоїв та як вам убезпечити себе від негативних наслідків.
- Приділяйте час фізичній активності. Щоби фізичні вправи принесли задоволення та зміцнили ваше здоров’я, оберіть вид активності, який до вподоби саме вам: біг, прогулянка на свіжому повітрі, йога, танці тощо. Головне, щоби такі заняття були регулярними.
- Харчуйтеся здорово. Почніть використовувати тарілку здорового харчування для формування щоденного меню. Споживайте достатню кількість фруктів та овочів на день, не перебільшуйте норму солі: 5 г, а цукру: 50 г на день, вживайте достатню кількість рідини.
- Кохайтеся, але не забувайте про безпеку. Використовуйте бар’єрну контрацепцію (чоловічі або жіночі презервативи) як спосіб захиститися від інфікування ВІЛ при контакті з біологічними рідинами, як-от сперма, або при мікротріщинах, які можуть виникати під час статевого акту.
Кожен з нас робить щоденно важливо роботу для України. Тож, давайте будемо здоровими, адже наша обачність і турбота про себе здатна врятувати життя.