ВІДНОВНЕ ПРАВОСУДДЯ ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНІХ
Відновне правосуддя – це примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим та відновлення його соціальних зв’язків із суспільством, яке в рівному обсязі забезпечує права як потерпілої сторони, так і неповнолітнього, який вчинив кримінальне правопорушення.
Можливість участі у Програмі передбачена Наказом Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України від 21.01.2019, яким запроваджено пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».
Участь у Програмі – це шанс для неповнолітніх не стати засудженим, виправити ситуацію, відшкодувавши шкоду, яку понесла потерпіла сторона, зробити висновки та не отримати «клейма» злочинця.
Програма застосовується за таких умов:
наявність потерпілої сторони — фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин; визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення; згода неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.
Реалізація Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення
- Прокурор пропонує неповнолітньому, його законному представнику та потерпілому взяти участь у Програмі. У разі згоди сторін, інформація передається до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
- Регіональний центр у відповідній області приймає рішення про застосування Програми та видає відповідне доручення для проведення медіації посереднику – медіатору. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу.
- Адвокати проводять зустрічі зі сторонами для обговорення ситуації, що склалася, та врегулювання конфлікту. Досягнувши згоди щодо шляхів і строків компенсації завданої шкоди потерпілому, сторони укладають угоду про застосування Програми.
- Неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені заходи ресоціалізації, рекомендовані органом пробації, іншими установами. Це можуть бути індивідуальні заняття і тренінги з психологом, курси психологічної корекції, робота в психологічних групах, спортивні секції, індивідуальна робота з психологом, тощо.
Результати участі у Програмі враховуються під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності або закриття кримінального провадження.
Телефон контактного центру системи БПД 0 800 213 103 (дзвінки в межах України безкоштовні).
Великобурлуцьке бюро правової допомоги Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги