Як облаштувати безбар’єрний простір і зручний побут – подробиці в «Довіднику безбар’єрності»

Дата: 14.11.2023 10:41

У новому розділі «Довідника безбар’єрності», створеного за ініціативою першої леді України Олени Зеленської, можна знайти вичерпну інформацію, як допомогти людям з досвідом війни інтегруватися в щоденне цивільне життя.

Зокрема, у розділі «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» звертають особливу увагу на облаштування ключових зон житлового приміщення – спальню, туалет, кухню, балкон.

«Мають бути використані різні можливості, що можуть стати в пригоді для усунення бар’єрів і підвищення доступності місць і предметів першої необхідності», – наголошують у «Довіднику безбар’єрності».

Головні правила облаштування приміщень:

- ширина дверних прорізів має бути не менше 90 см;

- кількість дверей варто звести до мінімуму або замінити їх на розсувні;

- меблі обладнати дотягувачами і зручними ручками на висоті 80 см від підлоги;

- міжкімнатні пороги прибрати або зменшити їхню висоту до 1,3 см чи приробити до них пандуси;

- для покриття підлоги рекомендовано використовувати дерево або неслизький лінолеум чи ковролін;

- розташування меблів має забезпечувати вільний простір не менше 1,5 м для розвороту крісла колісного;

- використовуйте відкидні меблі та меблі-трансформери. Висота їх розміщення має бути від 0,85 м до 1,1 м від підлоги;

- дверні ручки, вимикачі, сантехнічні пристрої, побутова техніка та інші важливі предмети побуту мають розташовуватися на висоті від 0,85 м до 1,1 м від підлоги;

- надавайте перевагу сенсорним світильникам і вимикачам;

- приберіть усі гострі кути (можна закріпити спеціальні захисні кулі, на стіл покласти додаткові скатертини);

- можна використовувати розмітку в кімнатах (на підлозі – стрілки, які ведуть у туалет, на кухню).

Ванна кімната повинна бути просторою – мати достатньо місця для крісла колісного чи вільного розвороту двох людей. У ній краще об’єднати душ і туалет. Душ повинен бути без кабінки.

Варто використовувати спеціальну модель унітаза – на кілька сантиметрів вищу, ніж звичайна. Біля унітаза слід встановити відкидні або стаціонарні поручні та гігієнічний душ, для зливу води – сенсорні датчики. Також до звичайного унітаза може приставлятися стілець-туалет.

Вентилі кранів і кнопки зливу краще замінити на крани та змішувачі важільного типу або змішувачі з безконтактними датчиками (подача води відбувається внаслідок руху біля сенсора).

При облаштуванні кухні та їдальні важливо взяти до уваги, що для зручності людини на кріслі колісному потрібно місце 90×150 см. Робоча поверхня, мийка, плита (краще – електрична поверхня) розташовуються на одній висоті. Обідній стіл краще мати овальний або із заокругленими кутами, ніжки встановлювати на підпорки.