Великобурлуцька громада
Харківська область, Куп’янський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Проведення Catch-up кампанії з вакцинації дітей щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи

Дата: 17.08.2023 14:20
Кількість переглядів: 394

У зв’язку із пандемією COVID-19, а згодом агресією росії проти нашої країни з 2021 року в Україні спостерігається помітне зменшення охоплення дитячого населення щепленнями відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Така ситуація разом із масовою міграцією населення, скупченням людей в укриттях та прихистках, підвищеним ризиком травмування, антисанітарними умовами, в яких перебувають люди під час війни, недоступністю та недостатністю медичної допомоги, ослабленням імунітету на фоні постійного стресу сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Найбільш уразливими в цих умовах є діти¸ які своєчасно не отримали вакцинацію або ревакцинацію проти інфекцій, визначених національним Календарем профілактичних щеплень.

Сьогодні в України існує загроза спалахів небезпечного інфекційного захворювання – кору – у всіх регіонах нашої країни. Передумовами для цього є вкрай низькі показники охоплення дітей вакцинацією проти кору протягом останніх 3-х років, а також надзвичайно висока контагіозність захворювання. При контакті із хворим людини, яка невакцинована, або не хворіла на кір, вірогідність захворювання складає майже 100%. За 5 місяців 2023 року в Україні вже зареєстровано 20 випадків кору в західних областях та м. Києві. Також 2 випадки зареєстровано в м. Харків.

У зв’язку із загрозою спалаху кору в квітні поточного року рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій був затверджений План дій щодо готовності та реагування на спалах кору в Харківській області. Його складовою став План проведення catch-up кампанії з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи дитячого населення Харківської області в 2023 році, який затверджений заступником голови Харківської ОВА (далі – План). Кампанія охоплює три інфекції, тому що щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводяться однією вакциною – КПК.

Catch-up кампанія, або «наздоганяюча» кампанія передбачає вакцинацію дітей, які своєчасно не отримали щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Планова вакцинація проти цих інфекцій проводиться дворазово – в 1 рік та в 6 років. Тобто «наздоганяючій» вакцинації підлягають діти 2-17 років, які не отримали жодного щеплення КПК, та діти 7-18 років, які не отримали другого щеплення КПК.

 Метою плану є 100% охоплення двома дозами вакцини КПК серед тих, хто підлягає «наздоганяючій» кампанії з вакцинації. Термін реалізації – червень-вересень 2023 року. Кампанія розпочата 12 червня 2023 року.

Відповідно до п. 21.1 плану сьогодні проводиться нарада з керівниками закладів освіти щодо організації заходів недопущення до очної форми навчання дітей, які без поважних причин не отримали  щеплення проти кору відповідно до Календаря.

Статтею 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Таким чином, відповідно до даної статті в закладах охорони здоров’я не мають видаватися відповідні довідки з будь-яких причин, крім медичних протипоказань. Разом з тим на сьогодні не можна говорити про благополучну епідемічну ситуацію, тому знову ж такі довідки не мають видаватися закладами охорону здоров’я дітям з порушеннями Календаря профілактичних щеплень.

Активний етап вакцинації дітей проводиться в липні-серпні 2023 року.  Пунктом 17 плану на заклади освіти покладене завдання забезпечити контроль за наявністю щеплень проти кору у дітей, які зараховуються до закладів освіти перед початком навчального року.

У вересні відповідно до п. 21 Плану має бути проведена повторна верифікація вакцинального статусу дітей, які зараховані до закладів освіти. Також спільно з закладами охорони здоров’я мають бути сформовані графіки роботи медичних мобільних бригад для організації та проведення щеплень в організованих колективах (у разі потреби).

Пунктом 22 Плану передбачена спільна цільова робота з когортами відмовників від вакцинації. До цієї роботи залучені також освітяни. Така робота полягає у проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи з батьками, які відмовляються від щеплень. Окремо хочу наголосити, що за результатами перших трьох тижнів кампанії за даними медичних працівників, серед відмовників є також педагоги, які відмовляються від вакцинації своїх дітей. Така практика неприпустима, тому керівникам закладів освіти слід приділити цьому особливу увагу, проводити бесіди та не допускати до очного навчання дітей педагогів, які не пройшли необхідні за Календарем щеплення.  

Відповідно до п. 23 Плану підсумки реалізації catch-up кампанії у розрізі закладів освіти будуть підводитися протягом серпня-вересня 2023 року.

Кір: швидкий і небезпечний

Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватись та загрожувати вам та вашій дитині.

Кір – отит (запалення середнього вуха), бронхіт (запалення дихальних шляхів), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця інфекційна хвороба може призвести навіть до смерті.

Епідемічний паротит - безпліддя у хлопчиків, отит (запалення середнього вуха), менінгіт (запалення оболонок головного мозку), панкреатит (запалення підшлункової залози), орхіт (запалення у хлопчиків одного або двох яєчок).

Краснуха - артрит (запалення суглобів), гепатит (ураження печінки енцефаліт (ураження мозку), тромбоцитопенія (зниження кількості тромбоцитів в крові). Маленькі дівчинки з часом стають нареченими, дружинами та вагітніють. Але нещеплені в дитинстві в подальшому має величезний ризик народити немовля з вродженої краснухою, ступінь уражень  залежить від тижня вагітності, на якому відбулося інфікування:

а) інфікування на перших тижнях призводить до загибелі плода та викиденя;

б) інфікування у ІІ або ІІІ триместрі призводить до численних вроджених вад розвитку (чим раніше інфікування, тим значніші зміни, аж до смерті плода включно);

3) інфікування після 22 тиж. вагітності не є небезпечним для плода.

 

Єдиний спосіб захиститися від цих інфекцій та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – зробити щеплення.

Якщо ваша дитина пропустила щеплення за графіком чи не має їх взагалі, надолужте за першої ж можливості. Зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, щоб отримати щеплення безкоштовно.

 

 

Важливо пам’ятати!

  • Якщо дитина пропустила щеплення , то не потрібно починати з початку всі щеплення проти цієї інфекції.
  • Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти любої інфекції у будь-якому порядку.
  • Радимо робити кілька щеплень одночасно - це світова практика, що дозволяє захистити дитину від кількох захворювань одразу. 
  • В Україні зареєстрований спалах поліомієліту - небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини ІПВ. 
  • У 2023 році є ризик спалаху кору. Подбайте, щоб дитина у 12 місяців мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит) та у 6 років – другу дозу. 
  • При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися на гепатит В (наприклад, під час хірургічної допомоги). Подбайте, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту В та всі щеплення від правця згідно календаря щеплень. 
  • Немає потреби в обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма) перед вакцинацією.

Захистіть себе та власну дитину!

 

Адміністрація КНП «Великобурлуцький Центр ПМСД»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь