Як вберегти людину з аутизмом від сенсорного перевантаження – читайте в «Довіднику безбар’єрності»

Дата: 12.06.2023 14:25

У кожної людини з розладом аутистичного спектра (РАС) свої особливості балансу сенсорної системи, тому універсальних рекомендацій тут немає.

У «Довіднику безбар’єрності», створеному за ініціативи першої леді Олени Зеленської, розповідається про те, як вберегти людину з аутизмом від сенсорного перевантаження.

«Якщо це близька людина, ви точно знаєте, які гіпер- або гіпочутливості їй притаманні. Враховуйте, що під час постійного стресу вони гіпертрофуються, тому щодня, а краще й декілька разів на день потрібно працювати над їх балансуванням», – зазначають у «Довіднику безбар’єрності».

Зокрема, експертка з особливостей комунікації з людьми, що мають нейровідмінності Анастасія Степула рекомендує робити спортивні руханки, присідання, віджимання. Вони допоможуть людині з РАС краще відчувати власне тіло та знижувати рівень пропріоцептивного стресу. Важливий масаж – прожмакування і помірний тиск на всі частини тіла руками, легка розтяжка спини, рук і ніг, масаж голови пальцями – все те, що дозволить усвідомити себе фізично у просторі. Якщо є нагода, наповніть ранець людини чимось важким і попросіть її ходити з ним хоча б годину на день. Допоміжним буде також вузький одяг.

Варто індивідуально працювати з особливостями кожної окремої людини з РАС.

Комусь потрібні шумопоглинаючі навушники, а комусь навпаки – увімкнена музика, улюблені речі, кольори, їжа (за можливості), окуляри, обтяжувальні жилети.

В укриття обов’язково беріть з собою ліхтарик і ковдру або великий шарф, щоб людина могла закритися в «халабуду» від натовпу навколо.

Також у «Довіднику безбар’єрності» радять показати соціальну історію або віршовану розповідь з піктограмами.