Що робити під час повітряної тривоги якщо ви вдома, в транспорті або на вулиці та як вберегти себе, якщо опинилися неподалік вибуху або чуєте свист ракет
У поліції та надзвичайники закликають щоразу, коли чуєте сирену, негайно направлятися в найближчі укриття та перебувати там до сигналу "Відбій повітряної тривоги!". Особливо наголошують не знаходитися під час повітряної тривоги у місцях масового скупчення людей!
Розповідаємо основні правила як вберегти себе якщо обстріл все ж застане вас на вулиці або ж не буде можливості добратися до укриття.
Якщо обстріл застав на вулиці
Якщо лунає “Повітряна тривога” і ви знаходитесь неподалік бомбосховища чи укриття — негайно йдіть туди, а не стійте на вулиці. В укритті слід залишатися ще мінімум 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.
Якщо ж під час ракетного обстрілу ви залишились на вулиці, то негайно (2-3 секунди) слід діяти так:
- впасти на землю, закрити руками або предметами голову, закрити долонями вуха та відкрити рот. Це має врятувати від контузії. Перший обстріл варто перечекати лежачи, а тоді швидко заховатися в безпечному заглибленому приміщенні.
- не можна перебувати у під'їздах під арками та у підвалах панельних будинків, під стінами будинків із легких конструкцій. Не можна ховатися біля предметів, що можуть вибухнути чи впасти на вас.
- шукайте заглиблення - підземні переходи, укриття, траншея, яма, широка труба водостоку під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк, траншея чи канава (подібна до окопу) завглибшки 1-2 метри — все це підійде для вашого тимчасового укриття.
Якщо обстріл застав у транспорті
- у маршрутці, тролейбусі, автобусі чи машині – слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку від будівель та споруд та залягти на землю. Тут правила такі, як і під час вуличного обстрілу — вуха закриваємо, голову прикриваємо, рот відкриваємо
- добираючись до безпечного місця, обов’язково дивіться під ноги. Не піднімайте з землі незнайомі вам предмети чи речі.
- не приступайте до розбору завалів від ракет самостійно, краще зачекайте надзвичайників та зателефонуйте на “102”.
Якщо обстріл застав удома
- перед тим, як залунають сирени — подбайте про власну безпеку. Виберіть місце за 2 стінами або ж у ванній кімнаті чи коридорі. Облаштуйте своє “укриття” заздалегідь.
- виберіть місце в кутку чи неподалік від виходу для того, аби миттєво залишити будинок у випадку попадання снаряда.
- сховайтесь у підвалі або іншому заглибленому укритті, між опорними стінами.
- не забувайте правило “двох стін”. Перша стіна візьме на себе силу вибуху, а друга — уламки від удару. Тому ховатися безпечно у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор або передпокій
- якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку, негайно телефонуйте на “101”. Вкажіть вашу точну адресу, поверх, квартиру. І за можливості вийдіть у безпечне місце.