Аграрії Харківщини, чиї угіддя заміновані, зможуть не сплачувати податок
Набрав сили закон, яким передбачено звільнення аграріїв та власників земельних ділянок від сплати податків на заміновані, забруднені, окуповані землі та угіддя на яких ведуться бойові дії.
Як зауважив заступник начальника Харківської обласної військової адміністрації Євген Іванов, такі пільги можна отримати, звернувшись до органів місцевого самоврядування.
«Надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування. Для цього до них мають звернутись платники податків із відповідною заявою, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок», - пояснив Євген Іванов.
Зокрема, прийнятий закон створив механізм надання пільг для зруйнованої нерухомості чи такої, що потребує капітального ремонту, на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених повномасштабним вторгненням російських окупантів.
«Дякую усім причетним народним депутатам за підтримку цього закону. Для Харківщини він надважливий, адже велика частина агропромислових підприємств не можуть повноцінно працювати через велику кількість вибухонебезпечних предметів», - зазначив Євген Іванов.
Нагадаємо, на Харківщині потенційно небезпечними або забрудненими вибухонебезпечними предметами залишаються близько 572 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.
Довідково:
ЗАКОН УКРАЇНИ 3050-IX (законопроект 7632) «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» набрав чинності 06.05.2023 року.
Дія Закону поширюється на земельні ділянки, які розташовані на територіях, де ведуться бойові дії або є тимчасово окупованими, а також перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами. Їх власники та орендарі звільняються від мінімального податкового зобов'язання, єдиного податку 4 групи та плати за землю.
Законом передбачено:
-виправлена колізія щодо переліку окупованих територій – відповідний перелік, затверджений Мінреінтеграції наказом від 22.12.2022 № 309, буде застосовуватись ДПС в повному обсязі;
-урегулювано механізм адміністрування пільг з плати за землю, мінімального податкового зобов’язання та єдиного податку 4 групи для земель, що перебувають в консервації, або засмічених вибухонебезпечними предметами через отримання відповідних даних через Державний земельний кадастр;
-для земель, що засмічені (або потенційно засмічені) вибухонебезпечними предметами та знаходяться на територіях на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих РФ, надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування. Для цього до них мають звернутись платники податків із відповідною заявою, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок;
Право на звільнення від сплати податкових платежів за землю матимуть лише особи, чиї земельні ділянки зареєстровані у Державному земельному кадастрі як заміновані, пошкодженні або ж тимчасово окуповані;
Вносити до кадастру відомості про непридатні землі будуть не самі власники чи землекористувачі, а Центр протимінної діяльності та Центр гуманітарного розмінування через електронну інформаційну взаємодію.
Зазначеним Центрам доручено у місячний термін передати відомості про такі земельні ділянки в Держгеокадастр.
Держгеокадастру доручено у 3-місячний термін внести ці відомості в ДЗК.
-площі земельних ділянок, що перебувають у консервації, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об'єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи
на період консервації, або
на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або
на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами;
-створено можливість надання пільг для зруйновної нерухомості, чи такої що потребує капітального ремонту, на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України;
-надано право ОМС надати пільги із сплати податку на нерухоме майно для нерухомості, що потребує поточного ремонту;
-звільнено від подачі звітності про майновий стан на доходи осіб, що отримували доходи у формі матеріальної допомоги від іноземних держав або іноземних благодійних організацій;
-уже існуючі пільги по землі поширено також і на єдиний податок. Окрім того, якщо 30% земельного банку товаровиробників, що були платниками четвертої групи до 24.02.2022, припадає та території воєнних дій чи окуповані території, то ліміт обсягу с/г виробництва для них зменшено до 50% (це положення стосуватиметься і показників 2022 року).
Щодо реалізації Закону на практиці - КМУ доручено у 6-місячний термін прийняти відповідні НПА, які створять механізми реалізації Закону.